Blixenprisfesten 2017 - geografisk fordeling

Senest opdateret

15. oktober 2017

GEOGR. PLACERING, KØN, FORLAG på Blixenprismodtagere & -jury 2017

 

16 prismodtagere i alt, 42 jurymedlemmer i alt (Jakob Vedelsby optræder 3 steder)

 

GUL betyder København & nærmeste forstæder

13 prismodtagere (81%) bor her.

29 jurymedlemmer (69%) bor her.

 

RØD betyder øvrige Sjælland

2 prismodtager (13%) bor her.

7 jurymedlemmer (17%) bor her.

 

BLÅ betyder Fyn

0 prismodtager (0%) bor her.

2 jurymedlemmer (5%) bor her.

 

GRØN betyder Jylland

1 prismodtager (6%) bor her.

4 jurymedlemmer (10%) bor her.

 

KVINDER: 5 prisvindere. 17 jurymedlemmer.

MÆND: 11 prisvindere. 24 jurymedlemmer. (+DOF)

 

DE PRISBELØNNEDES FORLAG (12 i alt):

Gyldendal (København) 5 gange.

Politikens Forlag (København) 1 gang.

Høst (København) 2 gange.

Rosinante (København) 1 gang.

Gladiator (København) 1 gang.

Fahrenheit (København) 1 gang.

Baggaardsbaroner (Sjælland) 1 gang.

*

 

PRISMODTAGER (Blixen-prisen): Iben Mondrup med ”Karensminde” (Gyldendal) Bor i København.

JURY: Jesper Stein, bor København S, Anne-Marie Mai, bor Veflinge Nordfyn, Inge Lise Hornemann, bor i Holbæk

 

PRISMODTAGER (fagbog): Mathilde Kimer, ”Krigen indeni” (Politikens Forlag), bor i København.

JURY: Anna Bridgwater, bor København S, Egon Clausen, bor Gentofte, Henrik Faursby Ahlers, bor i Birkerød

 

PRISMODTAGER (Børnebog): Kenneth Bøgh Andersen med ”Den faldne djævel” (Høst), bor i Valby

JURY: Anna Skyggebjerg, Frederiksberg, Julie Arndrup, Vanløse, Benni Bødker, bor Solrød Strand, Maria Louise Bjørn Bjerrum, bor Frederiksberg, Anita Brask Rasmussen bor Københavnsområdet.

 

LEGATMODTAGER (Kjeld Elfeldts): Louise Ravnild bor København K

JURY: Dansk Oversætterforbund – København (??)

 

LEGATMODTAGER (Zinklar): Pia Juul (Gyldendal), bor på Frederiksberg

JURY: Lasse Horne Kjældgaard, bor København Ø, Jakob Vedelsby, bor København N, Kizaja Ulrikke Routhe-Mogensen, bor Brønshøj

(Kamilla Löfström sygemeldt)

 

LEGATMODTAGER (HCA): Ib Michael (Gyldendal), bor København K

JURY: Ralf Hemmingsen, bor Frederiksberg, Mette Bock, bor Horsens, Jakob Vedelsby, bor København N

 

PRISMODTAGER (Tegneserie): Halfdan Pisket med ”Dansker” (Fahrenheit), bor København S

JURY: Tomas Bjørnsson, bor Frederiksberg, Felix Rothstein, bor København NV, Kristian Lindberg, bor Frederiksberg

 

PRISMODTAGER (Litterære talent): Andreas Pedersen med digtsamlingen ”Fryden” (Gladiator), bor København S (?)

JURY: Ida Marie Hede, bor i Vanløse, Kristian Himmelstrup, bor Frederiksberg, Pablo Llambias bor København Ø

 

PRISMODTAGER (Isak Dinesen): Jens Christian Grøndahl med ”Tit er jeg glad” (Gyldendal) bor København K

JURY: Thøger Jensen, bor Viby J, Jesper Wung-Sung, bor Svendborg, Janne Teller, bor Helsingør (& Berlin)

 

PRISMODTAGER (Ytringsfrihed): Frederik Stjernfelt og Jacob Mchangama med ”Men – Ytringsfrihedens historie i Danmark”, (Gyldendal), bor i København og København.

JURY: Jakob Vedelsby, bor København N, Jan Thielke, bor København K, Kåre Bluitgen, bor København N

 

PRISMODTAGER (Lydbog): Anders Matthesen med ”Ternet Ninja” (Høst & Søn), bor Københavnsområdet

JURY: Kåre Vedding Poulsen, bor i Farum, Lotte Garbers, bor i Espergærde, Lotte Andersen bor i Charlottenlund

 

PRISMODTAGER (redaktør) : Jacob Søndergaard, (Rosinante & Co), bor Københavnsområdet

JURY: Lars Ringhof, bor Sjælland, Lotte Inuk, bor København Ø, Benn Q. Holm bor København Ø

 

PRISMODTAGER (Formidling): Vibeke Johansen, Horsens Bibliotek, bor Østjylland

JURY: Lise Vandborg, bor i Aarhus, Henrik Wivel, bor i København Ø, Birgitte Darger, bor i København N

 

PRISMODTAGER (Innovation): Baggaardsbaroner, 2 mænd, bor på Sjælland

JURY: Preben Mejer, bor i Aarhus C, Le Gammeltoft, bor i København V, Henrik Føhns, bor Frederiksberg

 

*